Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kilka podstawowych zagadnień przez zakupem studni wodomierzowej

2023-06-26
Kilka podstawowych zagadnień przez zakupem studni wodomierzowej

Studnie wodomierzowe spełniają bardzo ważną rolę, mimo tego, że są zamontowane pod ziemią i na co dzień możemy zupełnie zapomnieć o ich istnieniu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej studzienki można w prosty i przejrzysty sposób skontrolować działanie umieszczonego w nim przyłącza wody (dokonać odczytu ilości zużytej wody). Jeżeli musisz kupić do swojego domu studnię wodomierzową, ale kompletnie nie wiesz czego konkretnie potrzebujesz lub chcesz po prostu upewnić się, że wybrany już przez Ciebie produkt jest zarówno najkorzystniejszy cenowo jak i funkcjonalny, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i utwierdzić Cię w przekonaniu, że wybrałeś słusznie. 

Studnie wodomierzowe zasadniczo różnią się między sobą średnicą oraz wysokością a także tym z czego są wykonane. Poniżej przedstawiamy podział ze względu na wymiary oraz zastosowaną technologię wykonania. 

STUDNIA INVS DN400/DN500 

Skrót DN oznacza średnicę zewnętrzną produktu. Studnie o średnicy DN 400 oraz DN500 (400 oraz 500 milimetrów) występują w dwóch wersjach wysokości: 1200 mm oraz 1500mm. Studnie te wyróżniają się zastosowaniem technologii pozwalającej na wykorzystanie ciepła geotermalnego ziemi. Dzięki użyciu styropianowego korka, ocieplenia korpusu oraz konstrukcji bez dna, wewnątrz studzienki jest dodatnia temperatura i nie ma ryzyka zamarznięcia wodomierza. Do studni tych nie wolno pod żadnym pozorem dorabiać dna, ponieważ ciepło z ziemi przestałoby do nich docierać i zamontowane w środku przyłącze wodomierzowe najzwyczajniej w świecie by po prostu zamarzło. Termosowe studzienki wodomierzowe można wykorzystać na terenach z okresowo wysokim poziomem wód gruntowych- brak dna niweluje problem działania sił wyporu. Standardowo studzienka występuję z tworzywową pokrywą klasy A15, jednak istnieje możliwość zamontowania pokrywy żeliwnej. Studzienka wykonana z polipropylenu jest dużo lżejsza niż jej betonowe odpowiedniki, nie trzeba więc ponosić wysokich kosztów transportu ani używać do jej montażu ciężkiego sprzętu. Co jest szczególnie ważne nie tylko ze względu na niższe koszty montażu (nie trzeba wynajmować dźwigu) lecz także w sytuacji, gdy mamy ograniczoną ilość miejsca na działce i nie da się pracować na niej sprzętem zajmującym dużo miejsca. Przy zastosowaniu tworzywa nie ma również ryzyka korodowania studni, czego nie można uniknąć przy produktach tradycyjnych (studniach betonowych). 

STUDNIA  DN500 SZCZELNA 

Kolejna studnia o średnicy 500mm, jednak zasadniczo różna od tych, o których była wcześniej mowa. Ten egzemplarz jest wysoki na 1600mm oraz co najważniejsze: ma szczelną konstrukcję z dnem. Studnia wykonana jest z polietylenu dzięki czemu jest lekka (zmniejszenie kosztów transportu oraz montażu) i odporna na korodowanie. Trwała tworzywowa pokrywa jest zamykana na klucz – nie ma ryzyka kradzieży samej pokrywy a także nieuprawnionego dostępu do wnętrza studni. Zastosowanie styropianowego korka pod pokrywą oraz montowanie wodomierza przy dnie studni pozwala chronić instalację przed działaniem niskich temperatur. Studnia ta oprócz oczywistej sprawy odróżniającej ją od studni termosowych (mowa oczywiście o istnieniu dna) różni się od nich również umiejscowieniem same przyłącza wodomierzowego. Tutaj jest ono założone przy samym dnie. Taki montaż możliwy jest wyłącznie w studniach szczelnych, ponieważ tylko w nich wodomierz w tym miejscu nie ulegnie uszkodzeniu. Mimo tego, że przyłącze jest na głębokości 1600mm to odczyt stanu licznika jest prosty i wygodny, ponieważ ruchoma belka montażowa pozwala na uniesienie wodomierza aż do poziomu włazu. Zastosowanie stalowego węża przyłączeniowego pozwoliło na osiągnięcie świetnego stosunku jakości do ceny produktu. Węże ze stali nierdzewnej są lekkie, wytrzymałe oraz bardzo trwałe. 

STUDNIA DN600 

Studnia DN600 pod względem średnicy jest największą dostępną studnią niewłazową, czyli taką, do której nie da się wejść, ponieważ nie ma w środku stopni oraz jest do tego po prostu za mała. Jeśli chodzi o dostępne wysokości to do dyspozycji mamy 1200mm oraz 1500. Studnia wykonana jest z polietylenu dzięki czemu jest dużo lżejsza od jej betonowych odpowiedników. Trwała tworzywowa pokrywa jest zamykana na klucz – co uniemożliwia kradzież zarówno pokrywy oraz samego przyłącza. Studnia ma dwupłaszczowy korpus co zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Średnica wewnętrzna jest o 50mm większa niż w produktach innych firm i wynosi aż 530mm co daje swobodny dostęp do wodomierzy (możliwość zamontowania dwóch liczników). Studzienkę osadza się na nieprzemarzalnym gruncie (wykorzystanie ciepła geotermalnego ziemi) co w konsekwencji pozwala na utrzymanie w jej wnętrzu dodatniej temperatury. Przy braku dna na studnię nie oddziałują siły wyporu, można ją montować także przy wysokim poziomie wód gruntowych. 

STUDNIA WŁAZOWA DN1000/1200 

Studnie o największych dostępnych średnicach, takie do których można wejść w celu sprawdzenia działania przyłącza to studnie wodomierzowe włazowe. Dostępne wysokości: 1500 oraz 1860mm. W przypadku tych produktów średnica jaka jest podawana w ich nazwie to średnica wewnętrzna a nie zewnętrzna jak w studniach niewłazowych. Studzienki te mogą służyć nie tylko do montażu wodomierzy jak sugeruje ich nazwa, ale również będą doskonale jako obudowa pomp głębinowych lub do montażu innej armatury wodociągowej. Zbiorniki te są wykonane w całości z polietylenu, co gwarantuje ich okres trwałości na co najmniej 100 lat (studnie tradycyjnie nie charakteryzują się taką trwałością). Produkt tworzywowy jest ok 95% lżejszy niż jego betonowy odpowiednik. Nie trzeba korzystać z ciężkiego sprzętu, więc instalacja przy trudnym gruncie lub ograniczonym terenie jest dużo łatwiejsza. Dodatkowym atutem studzienki jest możliwość regulacji jej wysokości poprzez cięcie wzdłuż markerów znajdujących się na jej stożku. Pozwala to na zmniejszenie wysokości studni nawet o 25cm. Produkt jest wytwarzany metodą rotoformowania, która pozwala na uzyskanie całkowitej wodoszczelności studni i wykluczenie jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych przeciekami. Ścianki grubości 12-14mm tworzą solidny, mocny produkt (studnie konkurencji 6-10mm). Średnica studni na poziomie 1200mm pozwala na swobodny dostęp do jej wnętrza przy zamontowaniu nawet 5 wodomierzy. 

W przypadku zakupu studni wodomierzowych powinniśmy się kierować przede wszystkim ich trwałością oraz funkcjonalnością. Przy pracach wodno-kanalizacyjnych ważne jest przede wszystkich to, aby zabezpieczyć się przed możliwymi awariami najskuteczniej jak się tylko da. Nikt przecież nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której musiałby nagle niwelować skutki awarii przyłącza lub co gorsza samej studni. Wiąże się to nie tylko z odcięciem dostępu do wody, ale przed wszystkim z niespodziewanymi kosztami, których można uniknąć dokonując właściwego wyboru już na etapie zakupu produktu.

pixel